STOLAR, åtta stycken, gustavianska stockholmsarbeten, av Johan Erik Höglander (stolmakare i Stockholm 1777-1813), samtliga signerade IEH, Stockholms stolmakarämbetes sigill, skuren dekor i form bladsnitt, ryggbricka med svarvad dekor buren av fem ståndare med bladhölster, bemålade; obetydliga skador och lagningar PROVENIENS: Släkten Adlerstierna-Adelskiöld, Öijareds säteri, Västergötland LITTERATUR: Torsten Sylvén: Stolens Guldålder 1650-1850, Stockholm 2003, jämför närmast identisk stol, sidan 111 Export prohibition Changes