Objektsbeskrivning SVEN X:ET ERIXSON 1899-1970 Månen i stenbrottet Signerad och daterad Sven Erixson -59. Olja på duk, 54 x 65,5 cm. PROVENIENS Sven Bergman UTSTÄLLD Sven Erixson Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1961 LITTERATUR Folke Holmér: Stockholm sett av 1900-talets målare, SAK 1962, avbildad sidan 167