SVEN X:ET ERIXSON 1899-1970 Utsikt från Södermalm mot Årstabron i Stockholm Signerad och daterad Sven Erixson -38. Olja på pannå, 39 x 40 cm. Påskrift på baksidan "Målad den måndagen Hitler stängde dörren i Berlin" . PROVENIENS Med. dr Gunnar Jönssons samling, Nockeby därefter i arv till nuvarande ägare. . LITTERATUR Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, första delen, Bokkonst, Göteborg 1942, omnämnd sidan 248, samling 378 (med titeln: Sommardag) . Gunnar Jönsson var god vän med konstnären och hans hustru Ingeborg "Bojan".