VÄVD TAPET, Flandern, 1600-tal, föreställande kung Darius familj inför Alexander den Store, 270 x 420 cm; lagningar, bristningar och slitage PROVENIENS:Inköpt på 1920-talet, därefter i arv inom familjen HISTORIK: Motiv hämtade från berättelsen om Alexander den Store liv var mycket populära att skildra under 1500- & 1600-talen. När det gäller vävda tapeter ritade bland annat Francesco Salviati (1510-63) kartongerna till Alexander den stores historia, vilka utfördes i Flandern för Pierre Louis Farnière. Samma uppsättning motiv vävdes även hos les Gobelins i Paris under Louis XIV regeringstid, men då efter konstnären Charles le Bruns kartonger. Det aktuella motivet brukar också kallas för Darius tält.