TAZZOR, ett par, parisarbeten i empire, Pierre-Philippe-Thomires krets, matterad och polerad brännförgylld brons, tripodfot med tassar, kymation, balusterformad pelare med akantus och växtornamentik, godronnerad skål med blad- och pärlstav, höjd 40, diameter 25,5 cm; smärre slitage LITTERATUR Hans Ottomeyer & Peter Pröschel: Vergoldete Bronzen, band I, München 1986, jämför tazza av Pierre-Phillipe Thomire sidan 386